Maistas – mūsų energijos šaltinis, be kurio išgyventume neilgai. Kitaip tariant – tai mūsų kuras, kuris varo mus pirmyn. Būtent todėl mes maistą valgome ir gaminame kiekvieną dieną. Virtuvė – tai antras kambarys po miegamojo, kuriame praleidžiame didžiąją dalį savo laiko. Baldai virtuvei, kaip ir buitinė technika esanti jame, labai svarbi maisto gaminimo procesui. Reikšmingas ne tik jų išdėstymas, bet ir techniniai baldų parametrai.
Virtuviniai baldai turi būti parenkami ne tik pagal dizainą, nors šiandien, ko gero, dažniausiai renkamės būtent pagal tai, bet ir pagal praktinį panaudojimą. Pavyzdžiui, renkantis virtuvinį stalą, aptarti reiktų ne tik jo spalvą, dizainą, medžiagą, bet ir aukštį, nes stalas turi būti optimalaus aukščio, kad tiek sėdintis ir valgantis, tiek stovintis ir gaminantis maistą, žmogus nesusikūprintų ir nevargintų savo nugaros. Tokia pati situacija kalbant ir apie kėdes virtuvėje, kurios stovi prie valgomojo stalo: jos turi būti optimalaus aukščio, parinktos pagal žmogaus, kuris naudosis kėdėmis, ūgį, nes ar valgome ar gaminame maistą sėdėdami prie stalo, svarbiausia, kad mūsų nugara nepervargtų dėl per didelio ar per mažo aukščio.
Kalbant apie virtuvines spinteles, situacija kiek kitokia. Pakabinimo aukštį nusprendžiame patys, gamintojas šiuo klausimu nieko nepakeis, tačiau renkantis minėtas spinteles turėtume atsižvelgti į durelių atsidarymo mechanizmą: ar jos atsivers į viršų ar į šoną. Juk gaminimo proceso metu, norint kažką pasiimti iš spintelės, norime, kad durelės atsidarytų greitai ir patogiai, kad be problemų, o ne papildomai vargstant, kuomet reikia pajungti abi rankas, galėtume pasiekti norimą produktą.
Tiek gaminant, tiek valgant maistą, prisiliečiame prie įvairių virtuvinių baldų ir buitinės virtuvinės technikos, kurie, be visos anksčiau minėtos informacijos, turėtų būti ir patogiai išdėlioti virtuvės kambaryje. Tačiau šis vietos parinkimo klausimas yra atviras, nes kiekvienas iš mūsų gali pasirinkti skirtingą baldų ir buitinės technikos išdėstymą taip, kaip jam atrodo patogiausia.